Rozhovory s přednášejícími – Martin Michálek

Představ se nám – kdo jsi, co děláš a čím se pracovně zabýváš?

Motám se kolem CSS a návrhu rozhraní. V praxi dělám tři věci: Za prvé zakázkový design a vývoj prezentačních webů jako frontend designér, teď třeba pro VašeČočky.cz. Za druhé konzultace a školení pro firmy a jednotlivé webové vývojáře. No a za třetí se považuji za tvůrce obsahu pro webaře, hlavně na blogu Vzhůru dolů.

Dokázal bys stručně popsat vývoj Front-Endu v posledních pár letech?

Můžu vynechat Javascriptový svět? To by pak bylo jednodušší, protože cokoliv o něm napíšu nebude už v době vydání rozhovoru platit. Dělám hlavně CSS a tam tempo udává stále probíhající responzivní revoluce, která mění skoro vše. Když bych měl být technický, velké věci jsou SVG nebo layout pomocí flexboxu a přicházejícího CSS3 Grid Layout.

Co jsi si pro posluchače WordCampu 2017 připravil?

Velké téma v responzivním světě je rychlost načítání, takže budu mluvit o ní. Mám v plánu na nějakých šablonách ukázat konkrétní problémy a zkusit najít jednoduchý způsob jejich nalezení a odstranění i pro ostatní.

Jaký vliv může mít kvalita Front-Endu na web postavený na WordPressu?

Kromě dobré spravovatelnosti může frontendista udělat majiteli webu dobré skóre hlavně v té rychlosti načítání, která se velmi konkrétně projevuje na byznys výsledcích.

Používáš WordPress k nějaké činnosti, kterou pracovně nebo i osobně provádíš? Případně kdy ses s ním naposledy setkal?

Ještě nedávno na WordPressu běžel web Frontendisti.cz, ale tam to bylo až trapně zbytečné, rychlé řešení pro odstartování komunity. Projekty, na kterých dělám, jsou zcela na míru a k WordPressu se obvykle nedostávám.

Jaké vnímáš klady/zápory u WordPressu z tvého pohledu?

Jestli se mi WordPress líbí nebo ne je docela jedno. Jeho jasnou výhodou je ohromný ekosystém a snadná administrace, která se klientům prostě líbí. Horší je to s kvalitou některých rychlých řešení designu (ano, šablony, dívám se na vás). Pokusím se to přednáškou trochu napravit.

Děsně se mi ale líbí směr, který ukazoval Borek Bernard na některých Frontendistech: WordPress jako CMS poskytující API tak, aby si vývojář mohl frontend upravit zcela podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Chtěl bys sdělit pár slov našim posluchačům na závěr?

…že se moc těším!

 

Děláte webový frontend?
Kupte si vstupenku a zdokonalte se!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WordCamp Praha 2017 is over. Check out the next edition!