Rozhovory s návštěvníky – Jan Štětina

Jak by ses popsal jako uživatel WP?

WordPressem se více či méně profesionálně zabývám už docela dlouho, někdy od konce roku 2007 (tuším, že to byla verze 2.3). Vyzkoušel jsem si postupně blogování, tvorbu drobnějších webů jako přivýdělek ke studiu, programování složitějších pluginů na zakázku i řady menších pro vlastní potřebu, několik let jsem provozoval i velmi skromnou blogovací platformu, až jsem nakonec – i když trochu nečekaně – přede dvěma a půl roky zakotvil v OnTheGoSystems (WPML, Toolset…).

Jelikož jsem vzděláním programátor a naopak grafika mi moc neříká, vždy jsem se nejvíc soustředil na back-end. Baví mě vývoj spíš univerzálnějších řešení, které usnadňují práci mírně nebo středně pokročilým uživatelům.

Můžeš nám popsat co děláš?

Jak už jsem zmínil, pracuji pro OnTheGoSystems. Podílím se na vývoji Toolsetu, což je balík pluginů, který umožňuje vytvářet poměrně komplexní weby bez znalosti PHP. Průměrně asi polovinu svého času věnuji pluginu Types, který je k dispozici i na WordPress.org. Jinak dělám, co je zrovna potřeba. V rámci programování kladu dost veliký důraz na kvalitu a srozumitelnost kódu, minimalizaci technického dluhu a návrh dostatečně robustní, dlouhodobě udržitelné architektury.

Můžeš nám popsat nějaký svůj projekt?

I většina mých vedlejších projektů se odehrává v rámci zaměstnání, většinou jde o nástroje, které mi (a případně mým kolegům) pomáhají v práci. Kromě několika drobností na GitHubu například udržuji VOV – vlastní fork VVV se spoustou pomocných skriptů a vylepšení, který sám denně při práci využívám.

Proč sis vybral WordPress?

To bylo jednoduché – je to velice univerzální a dobře přizpůsobitelný CMS, který klade důraz především na použitelnost pro běžné uživatele, kteří o tvorbě webu jinak nevědí vůbec nic. Tedy přesně to, co jsem pro většinu svých webových projektů potřeboval.

Líbí se mi, že je tak trochu světem sám pro sebe, a že ho po celém světě obklopuje velice aktivní a většinou přátelská komunita.

Byl jsi na nějakém z předchozích ročníků WordCampu, co ti to dalo?

Byl jsem zatím na všech pražských a loni i na WCEU ve Vídni. Můj úplně první WordCamp mi dal především cestu k současnému zaměstnání, za což nepřestávám být vděčný. Rád potkávám lidi z WordPressové komunity a převážná většina přednášek, které jsem viděl, pro mě byla velice přínosná.

Proč jdeš letos na WordCamp?

Asi ze stejných důvodů jako loni. Něčemu se přiučit, načerpat novou inspiraci, potkat známé i poznat nové lidi ze světa WordPressu.

Které přednášky chceš letos navštívit?

Ještě nemám úplně jasno, ale budu se většinou zaměřovat na přednášky pro vývojáře. Určitě si nenechám ujít přednášku o virtualizovaném prostředí pro vývoj, o unit testech, o VersionPressu a o tom, kde má WordPress svoje rezervy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *