Rozhovory s přednášejícími – David Biňovec

Představ se nám – kdo jsi, co děláš a čím se pracovně zabýváš?

Začal bych asi od toho, co je pro čtenáře nejzajímavější – tedy od konce. A když už začínám od konce, vezmu to pozpátku. V posledních již více než dvou letech mám stálé angažmá ve společnosti Automattic provozující, mimo jiné, služby WordPress.com či Jetpack, vlastnící produkt WooCommerce a mnohé další. Název své pozice jsem, jelikož mě nenapadlo nic lepšího, ponechal obecné VIP Wrangler.

Pracuji totiž na službě WordPress.com VIP. Ta by se dala popsat jako managed WordPress hosting, ovšem dělaný tzv. v bílých rukavičkách – hostujeme jedny z největších webových stránek běžících na WordPress a s našimi klienty, to jsou ti VIP, nikoli náš tým, udržujeme velmi úzký vztah, tak abychom jim pomáhali růst a posouvat hranice toho, co WordPress dokáže.

Náplní mé práce je velká řada činností, od code review přes debugování kódu až po vývoj interních nástrojů. Velkou částí mé práce je také komunikace s klienty a jejich vývojáři.

Před mým současným angažmá jsem strávil dva roky prací pro americký časopis Parade (tou dobou součást nakladatelství Condé Nast) a před tím jsem byl klasický WP vývojář na volné noze s působností v ČR.

Nejdříve se pokusím aspoň ve zkratce vysvětlit pozici společnosti Automattic v celém WordPress ekosystému.

Jestli tomu dobře rozumíme, jsi tedy jeden z těch, kteří se také podílí na vývoji jádra WordPressu?

Jádro WordPress je open source projekt, jehož vývoj zaštiťuje The WordPress Foundation. Do projektu přispívá celá řada jednotlivců a společností (skrze sponzorování vývojářů). Do vývoje verze 4.7 se zapojilo 482 vývojářů. Co Automattic a The WordPress Foundation spojuje je CEO Matt Mullenweg, nicméně toto personální propojení neznamená, že Automattic, jakožto společnost, nějak vlastní či řídí vývoj WordPress.

Automattic, stejně tak jako další společnosti v daném ekosystému, staví své služby na jádře WordPress a dává prostor svým zaměstnancům zapojit se do vývoje jádra. Ovšem do vývoje se může zapojit každý. Znovu uvedu příklad verze 4.7 – lidí, kteří vůbec poprvé přispěli svou troškou do WordPress bylo tentokrát 205.

Co se mé maličkosti týče, tak já jsem přispěl do verze 4.4 díky tomu, že jsme testovali na WordPress.com implementaci oEmbed, kterou daná verze později přinesla, před jejím vydáním a narazili jsme, skrze stránky některých VIP klientů, kteří často dělají nestandardní věci, na problémy s některými částmi kódu, které bylo nutné řešit. Při patchování problematických částí jsem narazil také na nějaké bezpečnostní problémy, které se do výsledného kódu v jádře WordPress také dostaly.

Další svůj “zářez“ budu mít ve verzi 4.7.1, kde jsem pomohl s “úklidem” po refactoringu. No a dále mám otevřeno několik ticketů s patchema skrze performance, tak uvidíme, kdy na ně přijde řada

Minulý rok jsi měl skvělou přednášku o WP_Query – co chystáš pro posluchače nyní?

Volba tématu pro přednášku na WordCampu v Praze je čím dál tím těžší. Osobně mi přijde, že úroveň publika navštěvující přednášky pro vývojáře na této akci rok od roku stoupá a je tak složité zvolit téma tak, aby nebylo zbytečně detailní a zároveň bylo dostatečně zajímavé pro lidi, kteří se vývojem pro WordPress zabývají každý den.

Po konzultaci jsem se nakonec rozhodl pohovořit krátce o testování, konkrétně unit testech. Ti, kdo unit testy při vývoji pro WordPress používají si sice nejspíš neodnesou nic nového, ovšem stále velmi často narážím na existující projekty, které unit testy nepoužívají a přitom se, podle mého názoru, jedná o celkem efektivní způsob jak zvýšit úroveň takového projektu a zjednodušit jeho další vývoj či údržbu.

Doufám, že se mi podaří ukázat, že doplnit projekt o unit testy není nikterak komplikované, a že s tím lze začít kdykoli – není třeba striktně dodržovat test driven development.

V čem myslíš, že je WordPress silný nástroj?

Pokud bych měl odpovídat lakonicky, odpovím, že síla WordPressu spočívá v Open Source.

Open source filozofie umožnila vznik komunity kolem WordPress a ten je dnes tak určený pro lidi a vyvíjen lidmi, kteří s ním každý den pracují. S tím souvisí i neustále zvyšující se počet vývojářů, kteří do projektu přispívají.

Často slýchám jak je kód samotného WordPressu, a zejména pak jednotlivých pluginů, špatný a často mi nezbývá nic jiného než souhlasit, ovšem dle mého názoru je nutné nezapomínat pro koho a jakým způsobem je projekt veden.

Vytvořit plugin do WordPress je opravdu snadné a kdokoli může velmi jednoduše upravit svou instalaci tak, aby dělala to, co daný uživatel potřebuje. Často takové úpravy provede uživatel, který má k webovému vývojáři velmi daleko, ale to je právě ta síla WordPressu.

Velmi důležitou podmínkou, a nevím jak moc si toho jsou vědomi všichni ti, kteří poukazují na nedostatky někdy i 13 let starého kódu, je filozofie zpětné kompatibility. Cílem je, aby každé nové vydání tohoto nástroje, pokud je to jen trochu možné, i nadále podporovalo kód, který byl napsán pro minulé verze. Teoreticky by tedy mělo být možné vzít plugin napsaný před 5 lety a nainstalovat jej do nejnovější verze WordPress. Tato snaha o zpětnou kompatibilitu všech nových změn může znesnadňovat přepis starých částí kódu do moderního hávu, ale pro všechny, kteří si svou instalaci WordPress přizpůsobili svým potřebám, je velmi důležitá.

Pokud se bavíme o open source a oněch uživatelích bez hlubších programátorských znalostí, tak bych rád připomenul, že open source není jen o otevřenosti kódu, ale také o míře kontroly toho, co se děje s vašimi daty. Projekt poskytuje jednoduchou možnost opravdu vlastnit váš obsah a kontrolovat vaši přítomnost na webu. Zřízení vlastního webu na vlastní doméně je s WordPress velmi snadné a do ruky se uživateli dostane velmi robustní, spolehlivý a hlavně nezávislý nástroj, který je zároveň dostatečně rozšířený, WordPress je dnes už zdaleka nejrozšířenější nástroj pro správu obsahu na webu, na to, aby mu uživatelé mohli důvěřovat.

Chtěl bys ještě něco říct našim posluchačům na závěr?

Závěrem bych snad jenom rád všechny čtenáře pozval na WordCamp do Prahy, který se koná 18. února na VŠE. Pokud se nemýlím, tak se bude jednat již o 4. ročník a dle mého je tato akce rok od roku lepší a lepší. A i kdyby vás neoslovil přímo program a jednotlivé přednášky, tak stojí přijít už jen kvůli lidem – na akci se pravidelně objevují lidé z České republiky, Slovenska ale i vzdálenějších krajin a je zde dostatek prostoru se s nimi zastavit a probrat aktuální témata. Loni navíc k samotné konferenci přibyl také Contributing Day, který nabízí možnost přispět nějakým způsobem, nejen, české komunitě kolem WordPress. No a pokud přijdete, a měli byste třeba nějaký dotaz přímo na mě, určitě se neostýchejte mě zastavit.

 

Chcete začít s unit testy ve WP?
Kupte si vstupenku a přijďte si poslechnout jak na to!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *