Rozhovory s přednášejícími – Jan Voráček

Představ se nám – kdo jsi, co děláš a čím se pracovně zabýváš?

Ahoj, jsem primárně webový vývojář. Svou první webovku jsem sice naťukal až v roce 2002, ale od té doby mě to nepustilo. Už během střední školy jsem si poměrně slušně vydělával tvorbou všelijakých CMS na míru, eshopů a podobně. Samozřejmě jsem si u toho napsal vlastní framework, což byla v té době snad povinnost pro každého vývojáře. Naštěstí nikdy nespatřil světlo světa 🙂.
Během mého studia na VŠ – kolem let 2010/2011 – jsem začal navštěvovat různé ajťácké akce jako např. Poslední soboty nebo NerdDinner, kde jsem se potkával mimo jiné s Borkem Bernardem. Borek je poměrně slušný generátor nápadů, ale v jednom člověku se díra do světa dělá těžko. Netrvalo to tedy dlouho a delegoval část práce nejdříve na mého kamaráda Jirku Pénzeše a následně i na mě.
Dělali jsme tenkrát na projektu ChessIndex, což měl být takový Facebook pro šachisty. Bohužel ani ve třech lidech se projekt nepovedlo dotáhnout do rozumného cíle. Pak jsme s Borkem přešli ještě přes několik neúspěšných projektů, až jsme „doiterovali” k VersionPressu, jehož kouzla a čáry vám budu na WordCampu odhalovat.

Co sis pro posluchače WordCampu 2017 připravil?

Připravil jsem si poměrně technickou přednášku o VersionPressu – open-source verzovacím pluginu pro WordPress, na kterém dlouhodobě pracujeme.

Co se na tvé přednášce naučí/dozví?

Posluchačům ukážu, jak budou jednou vypadat workflows při vývoji WordPress webu. Odhalím jim, jak VersionPress na pozadí funguje, jaké problémy jsme úspěšně vyřešili a jaké nás ještě čekají.

Používáš WordPress k nějaké činnosti, kterou pracovně nebo i osobně provádíš?

K WordPressu jsem se dostal víceméně jako slepý k houslím. Měl jsem na něm sice postavený svůj blog, ale to byla otázka jednoho klikacího odpoledne, přičemž naprostou většinu času zabralo vybírání šablony. O pár let později jsem se pustil do vývoje VersionPressu, prozkoumával všelijaká zákoutí WordPressu, studoval jeho zdrojáky, aby byl VersionPress schopen všeho toho, co umí. Takže jsem teď v takovém poměrně unikátním stavu, kdy mám řekneme dost dobrou představu o tom, jak WordPress funguje (ve spoustě případů až do ohyzdných detailů), aniž bych v něm udělal byť jediný web.

V čem myslíš, že je WordPress silný nástroj?

Do WordPressu se dá všechno dodělat velice jednoduše – nesvazuje vývojáře různými rozhraními, všechno se dá upravit, všechno je veřejné. V tom je obrovská síla, která zřejmě zapříčinila jeho masivní rozšíření.

V čem naopak vnímáš jeho slabiny?

Do WordPressu se dá všechno dodělat až příliš jednoduše – nesvazuje vývojáře různými rozhraními, všechno se dá upravit, všechno je veřejné. To v kombinaci držení obrovské zpětné kompatibility způsobuje, že se samotný WordPress může vyvíjet jen velice pomalu. Především kvůli tomu je to všechno taková „hromádka neštěstí”.

Chceš sdělit pár slov našim posluchačům na závěr?

Jen že se na WordCamp ohromně těším. Především na networking s kupou známých i budoucích nových známých. A také také se těším na všechny, kteří zavítají na mou přednášku!

 

Přečtěte si také rozhovor s Borkem Bernardem – dalším členem týmu VersionPress.

 

Zajímá vás, jak funguje VersionPress uvnitř?
Kupte si vstupenku a přijďte odhalit jeho tajemství!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WordCamp Praha 2017 is over. Check out the next edition!