Rozhovory s přednášejícími – Tomáš Kocifaj

Představ se nám – kdo jsi, co děláš a čím se pracovně zabýváš?

Jmenuji se Tomáš Kocifaj – WordPressu se věnuji již řadu let – prováděl jsem tvorbu WordPress šablon na míru v rámci brandu KTStudio.cz – s kolegou Martinem Hlaváčem jsme vytvořili takový menší Framework pro WordPress na tvorbu šablon – WP Framework. V minulých letech jsme vystupovali jako skupina Brilo.cz. Z té se nyní stala firma Brilo Team, kde já s Martinem a Jakubem Hladkým realizujeme složité webové prezentace na WordPressu. Vesměs už dávno neprogramuji a věnuji se spíše obchodu a řízení projektů.

Co sis pro posluchače WordCampu 2017 připravil?

Svou přednáškou uživatelům nepředám žádné silné vědomosti jako ostatní přednášející. Chystám se účastníkům ukázat, jak WordPress může být vhodný nástroj i pro ty, kteří chtějí změnit svůj život a začít dělat něco jiného. Přesně tak, jak se to stalo mě. Hodně lidí WordPress vnímá jako CMS (nebo také redakční systém), pomocí kterého je možné ovládat webové stránky bez nutnosti znát programové dovednosti. Je ale možné ho vnímat jako příležitost, kterou nabízí. Chtěl bych tedy uživatelům říct, jak jsem se od obyčejného prodavače autobusových lístků dostal k firmě, která realizuje složité webové projekty na WordPressu. To bych bez WordPressu a komunity kolem něj nikdy nedokázal.

V čem to může posluchačům pomoci?

Chtěl bych jim ukázat, říct tak trochu svůj příběh, kde na počátku stál WordPress a já. Bez znalosti programování, HTML a CSS, marketingu, obchodování, kontaktů, finančních prostředků a mohl bych určitě ještě pokračovat. Jak moc velkou příležitostí WordPress může být pro každého, který by chtěl začít působit na online trhu prakticky s jakoukoliv činností.

Používáš WordPress k nějaké činnosti, kterou pracovně nebo i osobně provádíš?

WordPress využívám pracovně i osobně. WordPress a stavba šablon na míru je jedna z našich „komodit“ kterou prodáváme. Stejně tak ho využívám pro některé své osobní stránky.

V čem myslíš, že je WordPress silný nástroj?

Nejsilnější je díky své komunitě a jednoduchosti. Křivka učení je velmi rychlá – byť kódy WordPressu nejsou úplně nejlepší. Díky jeho konzervatičnosti je však stále programátorsky hodně jednoduchý. Má výbornou administraci, která je perfektně vymyšlená a velmi intuitivní. Vycházejí pravidelné aktualizace, stejně jako neustále rozšiřování systému samotného. Stejně tak již existuje spousta dobrých doplňků, které jsou schopny posunout daný projekt velkým krokem kupředu a to někdy zdarma nebo za velmi dostupnou cenu.

V čem naopak vnímáš jeho slabiny?

Jak se říká, když je někde „zlatá žíla“ hrnou se tam všichni. Tedy i ve WordPressu jsou lidé, kteří píšou opravdu kvalitní pluginy nebo prémiové šablony, tak o to víc je tam těch horších. Velmi často klienti přijdou s neuvěřitelně „slepeným“ projektem, který se sotva drží nad vodou a když do něj někdo šťouchne – potopí se. Není tedy žádné dobré místo, kde člověk může najít a na základě nějakého doporučení, co opravdu funguje, který plugin je dobrý nebo která šablona je kvalitně realizovaná. Jsou portály, kde se hodnocení dají najít, ale je to hodně komerční a člověk nikdy neví, jestli je to reálné hodnocení od toho, kdo si šablonu skutečně koupil a používal.

Chceš sdělit pár slov našim posluchačům na závěr?

Všechny bych chtěl určitě pozvat na WordCamp Praha 2017 – je to největší WordPress událost v Česku a každý, kdo má WordPress rád, nebo s ním chce začít by zde neměl chybět. Krom spousty přednášek zde bude také spousta odborníků a posluchačů. Velmi dobře se zde dají navázat obchodní kontakty, najít spolupracovníky na projekt nebo se jen účastnit komunitní akce jako takové. Na všechny, kteří přijdou se moc těším! Těch ostatních je mi líto 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *