Rozhovory s přednášejícími – Vladislav Musílek

Představ se nám – kdo jsi, co děláš a čím se pracovně zabýváš?

Vnímám se jako freelancer, ale klientskou práci už prakticky vůbec nevytvářím. Většinu času mi zabírají vlastní pluginy pro plugin do WordPressu WooCommerce, který je určen pro prodej zboží na internetu právě pomocí WordPressu.

O jaké doplňky se například jedná a kolik jich vůbec spravuješ?

Tak jedná se především o propojování lokálních služeb pro eshopy, ale i o několik pluginů pro správu dat v administraci, například WooCommerce Stock Manager a plugin pro synchronizaci stavu skladu mezi více instalacemi WooCommerce pomocí Rest API.

Co se počtu doplňků týče, tak je už dávno nepočítám, protože občas dám něco k dispozici na GitHub, přibližně jich ale bude asi 70.

Když už víme, co v rámci WordPressu děláš, co sis pro posluchače WordCampu 2017 připravil?

Připravil jsem si srovnání Javascript Frameworků, pomocí nichž lze z WordPressu udělat onepage aplikaci.

One page aplikace, je webová aplikace, které používá server, v tomto případě WordPress, jako zdroj a úložiště dat. Frontend je vykreslován pomocí JavaScriptu a po první inicializaci, se při všech interakcích, stahuje pouze příslušný obsah. Takové aplikace pak působí velmi svižně, reakční doba je téměř okamžitá.

Nemají tyto aplikace následně problém s vyhledávači, když je obsah dodáván do prohlížeče dynamicky?

O tom se dozví posluchači na mé přednášce, ale zjednodušeně řečeno, musí být dostupné routy. Například pro React to je ReactRoute. Nebo je druhá cesta, dělat každé stránce php soubory pro první načtení obsahu.

V čem myslíš, že je WordPress silný nástroj a proč bys ho doporučil?

WordPress je silný v tom jak je rozšířený a doporučil bych ho právě proto.

V čem naopak vnímáš jeho slabiny?

Největší slabina WordPressu je absence jednotného develop stacku. Musím se stotožnit s velkou částí článku, který napsal Borek  Berard a zakladatel VersionPressu na svém bloku : https://borekb.cz/2016/12/wordpress/.

Co bys řekl závěrem čtenářům a na co se tedy mohou nejvíce těšit?

Rád bych je pozval na WordCamp Praha 2017 a především na developerské přednášky (jako správný vývojář). A těšit se mohou především na komunitu, která je kolem WordPressu opravdu hodně silná.

 

Hledáte správný framework pro WP?
Kupte si vstupenku a přijďte si pro zkušenosti!

2 komentáře u „Rozhovory s přednášejícími – Vladislav Musílek“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *